2014 års It Follows är en av de största kultskräckisarna under det senaste decenniet. Filmen följer en tjej som får den värsta tänkbara könssjukdomen från en kille i form av en paranormal varelse som kan ta formen av vem som helst, men som alltid försöker hitta henne. Att kalla den för obehaglig deluxe är sannerligen närmast en underdrift.
Det står nu klart att det blir en uppföljare, vilken ska produceras av Neon (enligt Variety) och ser ut att kunna börja spelas in under 2024. Den första filmens regissör David Robert Mitchell och stjärnan Maika Monroe kommer båda att återvända.
Filmens titel är enligt uppgift They Follow, vilket eventuellt kan tänkas indikera att vi kommer vara förföljda av fler varelser den här gången.

Har du sett den första It Follows och är du förväntansfull inför uppföljaren?