Den första tisdagen i november dröjer denna gång ända till den 7:e. Playstation Plus-prenumeranter får därför vänta längre än vanligt på sina gratistitlar, men lyckligtvis är det värt att vänta på.
Sony låter nämligen meddela att Playstation Plus Essential-titlarna i november är Mafia II: Definitive Edition, Aliens: Fireteam Elite och Dragon Ball: The Breakers. Dessa ersätter The Callisto Protocol, Farming Simulator 22 och Weird West så se till att du claimat dem innan dess.
Vi påminner också om att stödet för Aliens: Fireteam Elite avslutades förra månaden, så vi rekommenderar er att kolla in det så snart som möjligt om det är något ni är sugna på, då det finns risk att det kommer kännas mer avslaget framöver.

Vad gillar du månadens utbud?