Vi ser en ständigt växande crossover mellan traditionell sport och e-sport på senare tid, med många stora sportklubbar runt om i världen som alla nu har sin egen e-sportavdelning. Några av de mest framgångsrika i denna aspekt inkluderar Wolves Esports, och FC Barcelona verkar vilja replikera den framgångsnivån.
En ny rapport har kommit från Valorant insider Lembo (tack, Dexerto) som säger att FC Barcelona vill komma in i det konkurrenskraftiga Valorant -utrymmet och vill gå med i Spanish Challengers League 2024 som en del av Barça Games -initiativet.
Barça Games tillkännagavs för bara några dagar sedan och är en del av fotbollsklubbens försök att växa sin position i spel- och streamingvärlden. Vi förväntar oss att Barça Games lanseras någon gång i april 2024.
Tror du att Valorant skulle vara en bra esport för Barça Games att utforska?