Det är ett ganska välkänt faktum att Formel 1 fungerar som en plats där mycket av framtidens fordonsteknik testas och utvecklas. Teamen ligger i framkant när det gäller fordonsteknik, och på grund av detta ser vi ofta en nedsippringseffekt där innovativ teknik och idéer så småningom tar sig till vägbilar i en eller annan form. Red Bull Racing har använt denna tankegång för att komma in i världen av elektriska skotrar och skapat en enhet som tog ett team på 16 ingenjörer 2 500 timmar att fullända.
F1-teamet har nu lyft på ridån för RBS#01, som är en e-scooter som sägs skryta med en 750w-motor, 80Nm vridmoment, ett chassi som bara väger 50lbs på grund av att den är tillverkad av kolfiber och en räckvidd som klockar 40 miles. Teamet beskrev enheten som den "ultimata elektriska skotern".
Utöver dessa kärnfunktioner får vi också veta att RBS#01 har en LED-lampa på framsidan för nattkörning, hydrauliska skivbromsar för att "hjälpa dig att stanna som en racerbil" och en LCD-skärm som visar några viktiga bitar av information.
Eftersom detta är en produkt designad av ett F1-team är den största haken att det kostar en arm och ett ben att köpa en. För närvarande säljs RBS#01 för $6 500, även om den är väglaglig, levereras färdigmonterad och skickas till din dörr, så det finns några positiva saker bakom det häpnadsväckande priset.