Det har blivit ganska vanligt att se fotbollsspelare komma in i en värld av tävlingsspel. Oavsett om det är Lionel Messi, Sergio Agüero, Jesse Lingard, David De Gea, Casemiro, listan fortsätter och utökas nu.
Den danske landslagsmannen och nuvarande AC Milan-spelaren Simon Kjær har meddelat att han har grundat ett nytt danskt e-sportlag dedikerat till Counter-Strike för närvarande. Laget är känt som WOPA Esport, och när det gäller dess första lista med spelare har det också tillkännagivits.
Laget kommer att bestå av Benjamin "brzer" Jensen, Jamie Bugge West "leakz" Jensen, Lucas "Gnoffe" Brunsvig, Christian "Vster" Vestergaard, Thomas Sohus "Lumsen" Larsen och tränaren Andreas "addi" Wallenberg.
På tal om laget sa Kjær: "Jag älskar att spela Counter-Strike själv, och jag hoppas kunna hjälpa unga tjejer och killar att hitta och odla sin passion."
Räkna med att se laget i CS-kretsar framöver.