Även om endast 12 lag kvalificerade sig för Mid-Season Invitational för den konkurrenskraftiga League of Legends -säsongen i år, och trots att vi bara har en helg av action bakom oss för den här turneringen hittills, har redan en tredjedel av lagen eliminerats och skickats hem.
Detta beror på att Play-In -etappen för evenemanget avslutades under helgen, vilket innebär att hälften av lagen som deltog i denna sektion redan har slagits ut. Den andra halvan har gått vidare till Bracket -stadiet, där de möts och går ihop med fyra andra lag (ledarna i LEC, LCS, LPL och LCK) för att fortsätta kämpa om en plats i den stora finalen senare i maj.
När det gäller vem som har skickats hem har LCS:s FlyQuest, Brasiliens LOUD, Vietnams GAM Esports och Latinamerikas Estral Esports alla eliminerats, medan LCK:s T1, LPL:s Top Esports, LEC:s Fnatic och Asia-Pacifics PSG Talon alla har avancerat framåt.
Detta innebär att parentesen för Bracket -scenen har låsts in, vilket innebär att vi vet när varje lag kommer att spela mot varandra och vem de kommer att spela mot först. Du kan se den här parentesen nedan, innan den drar igång mycket snart, allt innan finalerna hålls den 19 maj.