När över 60 miljoner dollar ligger på bordet är det knappast förvånande att de mest kända e-sportorganisationerna i världen slåss och klättrar över varandra för att signera ett gäng nya spelare och medlemmar för att tävla i den massiva listan över spel som kommer att finnas i Riyadh i sommar på Esports World Cup.
Nästa att göra det är fransmannen Team Vitality som har gått ihop med R8G Esports (ett team som backas upp av den före detta F1-föraren Romain Grosjean) för att skriva på och stödja en Rennsport -division. Det här kommer inte bara att vara en enskild förare som representerar organisationen heller, eftersom fyra sim-racers har värvats tillsammans med en reservförare till råga på allt, och när det gäller vilka de är kan du se teamet nedan:
- Thibault Cazaubon
- Erhan Jajovski
- Jiri Toman
- Marcell Csincsik
- Kylian Drumont (reservförare)
Denna trupp av spelare kommer först att tävla i ESL R1-kretsen från och med den 17 maj och kommer att försöka stämpla sin biljett för att tävla på Esports World Cup också, eftersom Rennsport kommer att vara den enda simracingtiteln som finns på megaevenemanget i år.