Efter att ha gjort tre helt fantastiska Batman: Arkham-spel, som kom att bli helt stilbildande för superhjältegenren, var det som att Rocksteady Studios tappade fokus fullständigt.
Istället för att leverera ännu ett mastigt singleplayer-äventyr bestämde de sig för att satsa på live service med Suicide Squad: Kill the Justice League, vilket blev en praktflopp. Och i takt med att de redan verkar vilja dra ner på satsningarna på det spelet, rapporterar nu Bloomberg-journalisten Jason Schreier att studion nu förbereder sig på att återgå till sina rötter.
De är tydligen i full färd med att pitcha en ny idé till moderbolaget WB Games, som ska vara helt singleplayer-fokuserat. Om WB Games godkänner satsningen är dock oklart, de har flaggat för att satsa mer på multiplayer, trots att de haft flera bästsäljande singleplayer-titlar, medan multiplayer-biten haft det betydligt trögare.
Om Rocksteady faktiskt skulle återvända till superhjälte-äventyr med singleplayer-fokus, vilken DC-hjälte hoppas du isåfall att de ska ta sig an?

Ska Rocksteady återvända till Batman?