Det svenska e-sportlaget Ninjas in Pyjamas är i färd med att fortsätta iterera på sitt Counter-Strike 2 lag i ett försök att återvända till den konkurrenskraftiga bergstoppen. Som en del av detta har laget nu gjort några förändringar, tappat och bänkat ett par spelare och sedan befordrat ett par andra från sitt akademilag.
Närmare bestämt har Alejandro "alex" Masanet bänkats och Fredrik "slap" Junbrant har tappats, medan både Gareth "MisteM" Ries och Daniel "sprayxd" Kogan har fått ett upprop från akademilaget.
När det gäller varför denna förändring har kommit till stånd, tillägger NIP: "Dessa förändringar återspeglar vår tro på styrkan i NIP Academy-projektet och hur det kan stödja huvudteamet på ett stort sätt. Det är en process, som det alltid har varit, och vi är alla angelägna om att se vad vi kan uppnå under de kommande månaderna av obeveklig träning och slit. Tack för ert fortsatta stöd - vi skulle inte kunna göra det här utan er."
Tror du att dessa förändringar kommer att gynna NIP?