För ganska precis ett år sedan, 22:a februari, släpptes Triggerheart Exelica som ett av de sista spelen till Dreamcast (det kommer fortfarande spel dock). Ett klassiskt så kallat vertikal-scrollande actionspel där du som spelare förfogar över Triggerheart, mänsklighetens sista hopp. Ett supervapen med mänsklig personlighet.
Triggerheart Exelica kräver nerver av stål och en fingerfärdighet som går utanpå det mesta medan man kryssar sig fram mellan skottsalvor och njuter av medryckande musik samt fantastiskt charmerande mangainspirerad grafik.
800 Microsoft-poäng (knappt 90 kronor) får du betala för Triggerheart Exelica, vilket måste anses vara helt okej med tanke på att det släpptes för bara ett år sedan till Dreamcast till fullpris.