Skip to main content
Nyheter

Heihachis avslut i Tekken 7 var dödligare än Bandai Namco hade tänkt sig

Att Heihachi skulle dyka upp i del åtta var hela tiden planen, men för att det skulle bli möjligt fick han ju inte dö i slutet av del sju...
Jonas Mäki Editor Sweden 5 december 2024

Saker och ting såg onekligen mörka ut för Heihachi Mishima som i slutet av Tekken 7 livlöst slungades ner i en vulkans lavasjö, något som rimligen borde ha inneburit att han blev tillagad 'well done' på ett par sekunder.

Likt förbaskat, i Tekken 8 dök han upp igen som gubben i lådan ett halvår efter premiären, ondare än någonsin förr. Så hur gick det här till, varför dog han inte? I Heihachis minikampanj får vi en ganska osannolik förklaring till hur det gick till, och när vi nyligen fick chansen att träffa Tekken-seriens starkeman Katsuhiro Harada berättade han att det fanns en orsak till att det blev såhär.

Det var nämligen aldrig tanken att Heihachi skulle dö, men director Kohei "Nakatsu" Ikeda och GC-teamet gjorde ett lite för bra jobb med att övertyga oss om att den gamle legenden slutat sina dagar som BBQ. Mer specifikt sade Harada:

"Tja, du vet, ursprungligen var tanken att Heihachi egentligen inte alls skulle dö. Men under utvecklingen av Tekken 8 berättade jag för spelets director, samt även för personalen som ansvarade för att göra CG-filmerna, och så vidare, för att få det att se övertygande ut med det faktiska slutet på striden mellan Kazuya och Heihachi. Teamet och deras sätt att skildra det var mer övertygande än vad jag ursprungligen hade föreställt mig. Planen var dock alltid att tänka ut ett sätt att på ett övertygande sätt få honom tillbaka."

Tekken 8 finns ute nu till PC, Playstation 5 och Xbox Series S/X. Vill du ha Heihachi behöver du köpa honom separat för 89 kronor alternativt investera i någon spelets dyrare utgåvor; Deluxe Edition eller Ultimate Edition.

Vill du läsa hela intervjun med Harada så hittar du den här, och vår recension av Tekken 8 kan du läsa på denna länk.

Lite lava är inget som stoppar en arg farbror.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.