Skip to main content
Nyheter

Sonic Racing: Crossworlds erbjuder tidsresande, vattenracing och flygplan

Datagrävare har varit i farten igen och hittat beskrivningar av vad det kommande racingspelet har att erbjuda...
Jonas Mäki Editor Sweden 16 december 2024

En överraskning som inte riktigt fick den uppmärksamhet det förtjänade under The Game Awards var Sonic Racing: Crossworlds. Orsaken till att det försvann lite i mängden berodde naturligtvis på att det visades så mycket annat spännande - men även på en av de kortaste och mest ospännande utannonseringstrailers vi sett på länge.

Hur som helst kommer alltså Segas Mario Kart-utmanare tillbaka, och nu har X-kontot Sonic Stadium hittat lite ny information dack vara datagrävande på Sega Asia-hemsidan. Tack vare detta vet vi nu att vi bland annat kan se fram emot att få "drift across dimensions", och detta medan vi "race across land, sea, air, space, and time".

Kort sagt låter det som att Sega gläntat lite på dörren till en metaversum, vilket borde betyda att det inte finns några begränsningar alls kring banutformning, vilka karaktärer som kan vara med (varför inte samma figur ur olika universum och tidsåldrar?) och så vidare.

När vi kommer få se mer vet vi inte, men hur låter detta, tycker ni?

https://x.com/sonicstadium/status/1867687629522608538

Vi vet inte när det släpps, men sannolikt under 2025.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.