Fotbollsligor slutar under julen i de flesta europeiska länder, men inte i England, där det har varit en tradition sedan 1800-talet att schemalägga fotbollsmatcher under julhelgen.
På grund av ändrade seder och bruk (människor tillbringar mer tid varma hemma med familjen) och tanke på fotbollsspelares vilorättigheter har inga fotbollsmatcher satts den 25 december sedan 1965. Men den 26 december, på annandag jul, är det helt annorlunda. På detta datum, som är festligt i Storbritannien såväl som i många samväldesnationer, spelas många fotbollsmatcher, vissa efter varandra.
Den 26 december spelades den första "officiella" fotbollsmatchen
Men även om "Boxing Day"-traditionen som fotbollsdag inte har spridit sig till andra europeiska länder, är dess ursprung mycket betydelsefullt. Det var denna dag, den 26 december, 1860, som en av de tidigaste fotbollsmatcherna i historien ägde rum, mellan Sheffield FC, den äldsta fotbollsklubben någonsin, grundad 1857, och Hallam FC. Det finns uppgifter om tidigare fotbollsmatcher, men den här anses vara den första officiella fotbollsmatchen som någonsin spelats, liksom det första "derbyt".
Det kan ha varit en tillfällighet, eftersom annandag jul inte var en helgdag 1871. Sedan, när First Division skapades 1888, föregångaren till Premier League, bestämde de sig för att etablera Boxing Day som en "derbydag", så att fansen inte skulle behöva resa länge.
Traditionen att spela på annandag jul, den 26 december, har levt kvar i England sedan dess. I år kommer åtta matcher att spelas mellan de flesta Premier League-lagen, med början i Manchester City - Everton klockan 12:30 brittisk tid. Endast fyra lag kommer inte att spela idag, utan spelar imorgon den 27 december istället.