Den 29 december fyllde Shenmue 25 år. Spelet var ursprungligen tänkt att släppas till Sega Saturn, men eftersom det tidigt stod klart att den floppat, bestämde sig Sega för att satsa på Dreamcast istället.
Shenmue blev en milstolpe på alla sätt och vis, och var länge tidernas dyraste spelproduktion, men en ambitionsnivå långt före sin tid. Men inte heller Dreamcast lyckades göra kommersiell succé, och Sega lämnade hårdvaruvärlden och blev tredjepartsutvecklare.
De spred då sina spel till Gamecube, Playstation 2 och Xbox istället med en rad exklusiviteter. Shenmue-serien fick nytt liv till Xbox i och med en version av Shenmue 2 (där originalet kunde upplevas som en resumé). Många har sedan dess undrat varför de inte satsade på Playstation 2 istället - men tydligen var detta något de hade i åtanke.
I en intervju hos Famitsu i samband med 25-årsjubileumet säger nämligen en huvudprogrammerarna av de två ursprunliga Shenmue-spelen, Takeshi Hirai, att ettan var på väg till både Playstation 2 och Xbox (översatt med Bing):
"Jag har faktiskt gjort en Playstation 2-version av 'Chapter 1' en gång. Vi gjorde även en Xbox-version, men det var bara "Shenmue II" som släpptes i Nordamerika."
Orsaken till att det i slutändan inte släpptes beror dock inte på exklusivitetsavtal och liknande, utan beror tydligen på rättighetsstrul. En annan av huvudprogrammerarna, Makoto Wada, förklarar:
"Jag tror inte att det var ett tekniskt bekymmer, utan ett rättighetsproblem. Du förstår, vi hade avtal med riktiga företag, till exempel Timex-klockor och Coca-Cola-drycker. Det kontraktet gällde bara Dreamcast-versionen av Chapter 1..."
Senare i samma intervju bekräftas även att Shenmue var helt spelbart till Playstation 2, och att teamet var tvungna att programmera om stora delar på grund av betydande skillnader i hårdvaran.

Ett av Dreamcastens mest klassiska spel.