I juli 2024 gick medlemmar i fackförbundet Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA), som representerar skådespelare, röstskådespelare, motion capture-artister med flera, ut i strejk för att säkra riktiga regler för användningen av artificiell intelligens och bättre arbetsvillkor i allmänhet.
Förhandlingar har pågått sedan oktober 2024, men parterna har ännu inte nått en överenskommelse och därför fortsätter avbrotten i arbetet.
I Hideo Kojimas årliga nyårsuppdatering på Twitter skriver han att "scanning och filmning" för både OD och Physint pausats under andra halvan av 2024 och att även castingen för Phycint avbrutits under samma period. Han skriver att han hoppas kunna återuppta arbetet under 2025.
Det råder ingen tvekan om att detta kommer försena projekten, så det lär dröja innan vi får höra något nytt om dessa två nya projekt från Hideo Kojima.
https://twitter.com/HIDEO_KOJIMA_EN/status/1873951232764895628

Xbox är utgivare av kommande OD.