Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Regerande Dakarmästaren Carlos Sainz Sr. tvingas bryta på grund av olycka

Carlos Sainz och Lucas Cruz tvingas bryta eftersom FIA anser att deras Ford-bil är irreparabel.
Javier Escribano Editor Spain 7 januari 2025

Dakarrallyt, det längsta rally-raid-evenemanget i världen, med nästan 8 000 km lopp genom Saudiarabiens sanddyner och klippor, uppdelat i 12 etapper, har slutat abrupt och för son för de försvarande mästarna Carlos Sainz och Lucas Cruz, som vann det 2024, 2020 och 2018. Under den 48 timmar långa etappen voltade bilen när de kom ut ur en sanddyn.

Även om spanjorerna inte fick några allvarliga skador slogs bilen sönder. De kunde vända på den igen och avsluta loppet och köra nästan 600 kilometer (från nästan 1 000 km i det två dagar långa maratonloppet) med trasiga dörrar och ingen vindruta. De sågs använda sina händer för att blockera solen.

De avslutade etappen över 90 minuter senare än vinnaren, eftersom de insåg att de praktiskt taget inte hade några chanser att vinna rallyt. Men nu kommer de inte ens att kunna avsluta den, eftersom FIA har bedömt att Ford Raptor är irreparabel. Även om det fortfarande fungerar utgör det en allvarlig fara för deras egen säkerhet, eftersom störtbågen var böjd, något "mycket lätt att reparera, men tyvärr tillåter inte FIA:s regler det", klagade den 62-årige föraren (far till Formel 1-föraren).

https://x.com/dakar/status/1875872993077047664

https://x.com/itsnotme_ari/status/1876245789644898344

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.