Nvidia är just nu världens näst största företag sett till värde, näst efter Apple. Bolagets aktier har stigit med närmare 4000% sedan 2019, vilket enligt Rubén D, riskkapitalinvesterare på spanska Mundi Ventures, innebär att 78% av bolagets anställda nu är miljonärer (i dollar, så över elva miljoner svenska riksdaler) tack vare personalaktier.
De anställda har dock inte latat sig till sin förmögenhet, eftersom flera anställda rapporterar att de arbetar sju dagar i veckan, många av dem till klockan 02:00, samt att arbetsdagarna präglas av många möten och detaljstyrning.
De anställdas rikedom har enligt uppgift medfört nya utmaningar eftersom fler anställda kämpar med att hitta motivationen att arbeta hårt och fler vill gå ner på deltid. Detta beror eventuellt på så kallade "gyllene handbojor" som hindrar anställda från att lämna Nvidia eftersom deras aktier är intjänade under fyra år, vilket i korthet betyder att de inte har full äganderätt till sina aktier förrän efter fyra år.
Som ett resultat av detta har Nvidia en personalomsättning på endast 2,7%, jämfört med branschgenomsnittet på 17,7%.

Har du Nvidia i din aktieportfölj?