Videospel genererar inte längre mentala bilder av källarboende och tjocka glas med en bit tejp i mitten. Nej, de är ganska mainstream nu, och även de största popstjärnorna kommer att använda dem för att koppla av då och då.
Chappel Roan, en av de största stigande stjärnorna förra året, avslöjade för BBC Radio 1 (i ett klipp som delades av Pop Crave) att hon kommer att "ta en ätbar och spela [Fortnite ]" när hon försöker ha roligt.
På frågan om hon har provat det nya FPS-läget, Ballistic, sa Roan att hon inte hade gjort det och att hon inte verkade vara ett av idén. "Jag skulle inte få se min Ariana Grande-karaktär", sa hon. "Jag betalade för den huden."
Roan avslöjade också att hon spelar på Nintendo Switch och skulle inte säga att hon tar spelet på allvar. Kanske inte förvänta dig att hon ska dyka upp vid nästa världsmästerskap, men om du någonsin hamnar inför någon med en Ariana Grande-hud på Switch, ja, allt vi kan säga är lycka till, babe!
