Skip to main content
Nyheter

Keir Starmer: Storbritannien kommer inte att välja mellan USA och EU

Den brittiske premiärministern vill stärka banden med EU utan att äventyra relationerna med USA.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 4 februari 2025

Premiärminister Sir Keir Starmer har gjort det klart att Storbritannien inte kommer att välja mellan USA och EU, eftersom handelsspänningarna ökar efter president Donald Trumps senaste tullbesked.

Trump har hotat EU med tullar och tillfälligt pausat tullarna mot Kanada och Mexiko, men han har antytt att en överenskommelse med Storbritannien kan komma att nås. Starmer, som deltog i högnivåmöten i Bryssel, betonade att det fortfarande är en prioritet att upprätthålla starka relationer med de båda ekonomiska stormakterna. Hans regering strävar efter ett närmare europeiskt samarbete inom försvar, industriellt samarbete och säkerhet, men utan att äventyra handeln med USA.

Att balansera dessa intressen har dock visat sig vara svårt – vissa kritiker fruktar att en djupare integration med EU skulle kunna begränsa Storbritanniens förmåga att sluta handelsavtal med USA, medan andra hävdar att det är ett strategiskt misstag att distansera sig från EU. Med Trumps handelskrig i antågande och globala marknader som reagerar nervöst, hur kommer Keir Starmer och Storbritannien att navigera i dessa konkurrerande påtryckningar?

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.