Skip to main content
Nyheter

Ursula von der Leyen varnar för globala konsekvenser om Ukraina misslyckas

EU:s ledare lyfter fram den potentiella försvagningen av Europa och USA om Ukraina faller för rysk aggression.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 14 februari 2025

EU:s ordförande Ursula von der Leyen har slagit larm om konsekvenserna av ett misslyckat Ukraina och hävdat att det inte bara skulle destabilisera Europa utan också utgöra en betydande risk för USA.

I ett uttalande nyligen vid säkerhetskonferensen i München berömde hon Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj för hans engagemang för att säkra fred samtidigt som han hedrar sitt folks uppoffringar.

Hon jämförde denna beslutsamhet med Rysslands president Vladimir Putins aggressiva hållning och varnade för att om man ger efter för Putins krav skulle det förvärra utmaningarna i regionen Indiska oceanen/Stilla havet och hota gemensamma globala intressen.

Von der Leyen betonade att auktoritära regimer runt om i världen noga följer om det kommer att få konsekvenser för att invadera suveräna nationer, och betonade att bristen på avskräckande medel kan uppmuntra dem ytterligare.

Hon upprepade EU:s starka stöd för Ukraina och bekräftade blockets åtagande att hjälpa Ukraina i dess strävan efter medlemskap. För närvarande återstår det att se hur denna konflikt kommer att utvecklas och vilken roll det internationella samfundet kommer att spela i utformningen av konfliktens framtid.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.