Det är ganska tydligt när man tittar på Diablo IV och Path of Exile 2 att det är väldigt svårt att hitta ett exakt tempo som tillfredsställer alla typer av spelare och belönar med ny utrustning, nya skill points och allt annat i en jämn takt.
Men om man frågar David Brevik, en av de ursprungliga skaparna av Diablo-serien, så verkar det som att utvecklare bör luta sig mot ett mer konservativt tempo. I en intervju hos Videogamer säger han detta:
"In my opinion, when you shorten the journey and make it ridiculous, you've cheapened the whole experience. The fun of the ARPG isn't getting to the end, it's the journey."
Faktum är att Brevik berättar att han i synnerhet är ett stort fan av Diablo II, som han var project and design lead på, just för att det spelet drog ner på tempot.