Skip to main content
Nyheter

Jenni Hermosos lagkamrater inte nöjda med Luis Rubiales dom om att inte vara skyldig till tvång: Båda sidor kommer att överklaga

Den tidigare RFEF-ordföranden befanns skyldig till sexuella övergrepp men inte tvång och kommer inte att hamna i fängelse.
Javier Escribano Editor Spain 21 februari 2025

Domen mot den tidigare spanske fotbollspresidenten Luis Rubiales, som dömdes att betala 10 800 euro på 18 månader (20 euro per dag) till Jenni Hermoso eftersom han befanns skyldig till sexuella övergrepp, föll inte i god jord hos de flesta av hennes kollegor i det spanska fotbollslaget, som av en slump samlades samma vecka för att spela de två första matcherna i Nations League-gruppspelet (mot Belgien på fredag och England nästa onsdag).

Det jag kan säga är att jag tycker att domen för sexuella övergrepp är korrekt, det jag tycker är slående eller konstigt är att det inte finns någon dom för tvång, sa spelaren från FC Barcelona på en presskonferens på torsdagen, inför fredagens match. "Det är en sammanfattning av känslan i omklädningsrummet", tillade hon och uttryckte sin oro över att Rubiales skuld bara är en ekonomisk sanktion.

Den nuvarande tränaren Montse Tomé, som inte har kallat Hermoso (som nu spelar för Tigres i Mexiko) till truppen sedan hon blev huvudtränare i september 2024, vägrade att prata om saken.

Jennifer Hermoso, spelaren som kysstes utan samtycke den 20 augusti 2023, efter att Spanien vunnit VM, har inte personligen pratat, men har tagit beslutet att överklaga och försöker hitta en skyldig dom om tvång för Rubiales och tre andra RFEF-chefer (inklusive hennes tidigare tränare Jorge Vilda) som försökte övertyga och manipulera Hermoso, Hennes lagkamrater och till och med hennes vänner och familj att göra ett uttalande där hon säger att kyssen var i samförstånd och tonar ner kontroversen. Samtidigt har Luis Rubiales advokat också bekräftat att den tidigare presidenten (som stängdes av FIFA innan han avgick) också kommer att överklaga.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.