Skip to main content
Nyheter

Liverpool-fans tveksamma till att resa till Paris efter incidenterna i Champions League 2022

Liverpool-fansen drabbades av kaosscener i Champions League-finalen 2022, som spelades i Paris.
Javier Escribano Editor Spain 4 mars 2025

På onsdag kommer en av de viktigaste Champions League åttondelsfinalerna att äga rum mellan Paris Saint-Germain och Liverpool. Båda lagen är ligaledare i sina respektive länder med stor marginal, och även om Liverpool är den klara favoriten till titeln och upprepade gånger har beskrivits som "det mest formstarka laget i Europa", rider PSG på en våg av vinnande och krossande rivaler - inklusive 10-0 mot Brest i utslagsspelet.

Det kommer att bli en enormt spännande match att se... för att titta på från TV. Medan tiotusentals PSG kommer att flockas på Parc des Princes i morgon har många Liverpool-fans bestämt sig för att stanna hemma för att minnas vad som hände för tre år sedan.

Den 28 maj 2022 spelades Champions League finalen mellan Liverpool och Real Madrid på Stade de France i Paris. Många Liverpool-supportrar kunde dock inte komma in på arenan: kaos utbröt när tusentals människor försökte ta sig in på arenan illegalt med förfalskade biljetter - enligt de officiella rapporterna - och polisen använde tårgas och pepparspray över fansen. Detta resulterade i 283 skadade och 68 arresteringar, och Liverpool-fansen, utöver frustrationen över att inte kunna komma in på grund av problem med biljetterna, drabbades av kaosscener, där vissa supportrar utsattes för sexuella övergrepp och ett hårt polisbemötande som väckte minnen från Hillsborough-katastrofen 1989, en mänsklig rusning som dödade 97 människor.

En oberoende rapport sa att det var "anmärkningsvärt" att ingen dödades den natten, och fann att Uefa hade huvudansvaret för alla säkerhetsbrister.

"Bristen på ansvarstagande får folk att tro att det kan hända igen"

RMC Sport har intervjuat en rad Liverpool-fans, och det finns fortfarande oro och misstro mot UEFA och franska brottsbekämpande myndigheter, anklagade för säkerhets- och organisatoriska misslyckanden. – Jag älskar Paris, det är en fantastisk stad, människorna är trevliga, men jag skulle vara väldigt skeptisk till att åka tillbaka efter det som hände, säger en supporter vid namn Josh.

John Gibbons, från Liverpool-fansajten The Anfield Wrap, sa till AFP att det fortfarande är "för tidigt för många människor" och förklarade att en del av den "psykologiska grejen av att inte vilja åka tillbaka till någonstans där du har en dålig upplevelse", men också känslan av att inte tillräckligt med ansvar togs av den franska regeringen. "Bristen på ansvarsskyldighet får människor att tro att det inte finns något som hindrar det från att hända igen".

De röda riktade sin ilska mot UEFA men också mot franska regler, inklusive de dåvarande inrikes- och idrottsministrarna Gérald Darmanin och Amélie Oudéa-Castera, som karikerades med långa, liggande näsor på Anfield. Tre år senare är den allmänna känslan bland Liverpools fans att det inte är staden Paris och parisarnas fel, utan polisen och organisationerna... men fortfarande kommer många människor att ha svårt att glömma, och vissa kanske aldrig återvänder till Paris.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.