Skip to main content
Nyheter

Ungerns styrande parti föreslår lag som förbjuder Pride-parader

Det nya lagförslaget, som lämnades in inför valet, riktar sig mot HBTQ+ Pride-evenemang och kan leda till böter för deltagare och organisatörer.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 17 mars 2025

Det var 1997 som regnbågsflaggor för första gången lyste upp Budapests gator, men i måndags har Ungerns styrande Fidesz-parti tagit en fast ställning mot HBTQ+ Pride-marscher och lämnat in ett lagförslag till parlamentet som i praktiken skulle förbjuda evenemanget.

Lagstiftningen syftar till att förbjuda sammankomster som anses vara skadliga för barn, en motivering som har varit i fokus för premiärminister Viktor Orbáns bredare kulturkampanj. Om lagen går igenom kommer både arrangörer och deltagare att bötfällas.

Lagförslaget ger också myndigheterna befogenhet att använda ansiktsigenkänningsteknik för att identifiera deltagare, vilket ytterligare intensifierar oron för statlig övervakning och individuella friheter under offentliga evenemang som Pride.

Orbáns regering, som i allt högre grad har riktat in sig på HBTQ+-rättigheter som en del av sin kristna-konservativa agenda, har tidigare utlöst internationella kontroverser med politik som förbjuder främjande av homosexualitet till minderåriga.

Budapest, Ungern - 24 juli 2021: människor firar Budapest Pride-marschens krav på bättre rättigheter och jämlikhet vid Frihetsbron. Budapest Pride är en serie HBTQ-evenemang i Budapest

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.