De senaste nyheterna om Norge. Norges kungliga flygvapen har officiellt slutfört sitt förvärv av 52 F-35 stridsflygplan. De två sista flygplanen, som levereras den 1 april, syftar till att stärka Norges kapacitet i Arktis, en region med växande geopolitisk betydelse.
Förvärvet understryker Norges ökande roll i Natos norra försvar mitt i ökande spänningar med Ryssland i regionen. F-35-planen säkerställer att dess flygvapen kan avskräcka potentiella hot när de opererar i ett av världens mest utmanande klimat.
Att underhålla och integrera dessa sofistikerade jetplan i Norges avlägsna nordliga baser innebär dock logistiska och tekniska utmaningar. För tillfället återstår det att se hur väl Norge kan upprätthålla det operativa tempo som krävs för att hålla flottan stridsberedd.