FC Barcelona har återigen visat att de är på väg att vinna allt i år, och de har praktiskt taget säkrat sin plats i semifinalChampions League en genom att slå Borussia Dortmund med 4-0. Den tyska klubben var finalist förra året efter att överraskande ha eliminerat Paris Saint-Germain i semin, men det var den klart svagaste länken i kvartsfinalen i år (åttonde i Bundesliga).
Ändå straffade Barça dem hårt, med fyra mål: ett mål från Robert Lewandowski, och fler mål från Lamine Yamal och Raphinha, som blir den bästa målskytten i den här tävlingen med 12 mål (följt av 11 från Lewandowski). Alla deras spelare och tränare Hansi Flick påminde senare fansen om att de inte är kvalificerade än. Det kommer att bli intressant vilken typ av reaktion Borussia Dortmund presenterar under returmötet som spelas på deras hemmaplan, men Barcelona är fortfarande obesegrade 2025.
Samtidigt var Paris Saint-Germain tvungna att komma tillbaka efter det första målet av Morgan Rogers från Aston Villa. Men i sin första match efter att ha firat sin Ligue 1-titel svarade PSG med tre mål, av Désiré Doué, Khvicha Kvaratskhelia och Nuno Mendes på Parc des Princes: 3-1.
Med tanke på resultaten från den första matchen kommer Barcelona att möta Inter i semifinalen, och Paris kommer att möta Arsenal, den 29-30 april och den 6-7 maj.