Skip to main content
Nyheter

Tjeckien överväger förlängning av hyresavtalet med Gripen inför ankomsten av F-35

Det tjeckiska försvarsdepartementet granskar ett nytt svenskt förslag om att förlänga leasingavtalet för Gripen till 2035, med en rabatt på cirka 25 procent.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 10 april 2025

Tjeckiska flygvapnet Saab Jas 39C Gripen opererar från Pardubice flygplats 29.10.2021

De senaste nyheterna om Tjeckien. Landet utvärderar för närvarande ett nytt erbjudande om förlängning av leasingavtalet för 12 Gripen C/D-stridsflygplan, med målet att hålla luftrummet säkert fram till ankomsten av Lockheed Martin F-35 år 2031.

Affären, som är värd 732 miljoner dollar, skulle göra det möjligt för Prag att flyga Gripen i ytterligare åtta år, samtidigt som nödvändigt underhåll och pilotutbildning är täckt. De reviderade villkoren innebär betydande ekonomiska besparingar jämfört med tidigare förslag, vilket återspeglar de pågående förhandlingarna.

I och med att det tjeckiska flygvapnet ska modernisera sin Gripen-flotta ses utökningen som ett nödvändigt steg fram till övergången till mer avancerade stridsflygplan. Tills vidare återstår det att se om uppgörelsen kommer att slutföras innan den nuvarande regeringens mandatperiod löper ut.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.