Sony och Nissan har tagit ett par after work öl, snackat lite skit och kommit överens om att hitta på något tillsammans. Dagen efter kändes det lite jobbigt men ingen av dem kunde egentligen backa ur, de hade ju lovat.
Så det blir en tävling i de två jättarnas regi. Nissan GT Academy Prize är ett pris två personer kan vinna. De båda lyckliga får fyra månaders racingutbildning. På riktigt.
Efter dessa fyra månader ska de båda tävla i ett 24-timmarslopp I Dubai. Denna tävling går av stapeln i januari nästa år.
Tävlingen som ger detta fantastiska pris börjar den 23 denna månad på PSN. Spelet är Gran Turismo 5 Prologue och det är bara att köpa konserver, tejpa tummarna och stänga in sig i spelrummet.