Marc Márcquez har ökat sin ledning i MotoGP-mästerskapet tack vare en andraplats i Frankrikes GP i LeMans. Huvudpersonen i loppet, den största publiksiffran någonsin för ett Grand Prix i den bästa motorcykelsporten, var dock Johann Zarco, fransk veteranförare som vann sin andra seger i MotoGP och sin första Honda-seger sedan 2023.
Zarcos seger var också första gången en fransk förare vinner i Frankrike på 71 poäng, till de 311 797 fansens jubel. En av dem var Zarcos mamma, som såg honom tävla för första gången. Vid 34 års ålder är Zarco en veteran inom motorcykelsport, vinnare av Moto2-världsmästerskapet 2015 och 2016. Segern innebär också att Zarco ligger på sjätte plats i världsmästerskapet.
I det stora hela leder Marc Márquez tabellen med 171 poäng, och drar nytta av de två fallen från sin bror Álex Márquez, som inte fick några poäng i Le Mans och ligger tvåa med 149 poäng. Fracesco Bagnaia fick också noll poäng i Frankrike, så den tvåfaldige MotoGP-mästaren är nu femtioen poäng bakom Marc.