Manchester United tillkännagav i mars i år sina planer på att bygga en ny stadion, ett "New Old Trafford", designat för att bli den största i Storbritannien och en av de största i världen, med över 100 000 sittplatser, samt ha ett promenadvänligt distrikt runt omkring, en "miniatyrstad för framtiden" allt rymt under ett stort paraply. Planen är att arenan ska stå klar 2030.
Nu, med de fyra nationerna i Storbritannien som förväntas vara värd för dam-VM 2035, som den enda budgivaren, vill Manchester United att deras nya stadion, som förväntas vara klar sedan länge då, ska vara platsen för finalen, enligt källor till BBC Sport.
Det finns dock allvarliga tvivel, enligt bransch- och fotbollsexperter, om att arenan kan färdigställas på fem eller sex år, de flesta av dem gäller Uniteds förmåga att finansiera projektet på 2 miljarder pund för att refinansiera deras betydande skuld innan dess. Insiders tror att det enda alternativet skulle vara att ha ett dotterbolag som äger arenan. Till och med de sportsliga frågorna spelar in, eftersom det nuvarande formsvaga laget för det första herrlaget, som inte kommer att spela i Europa nästa år, innebär att biljettförsäljningen sannolikt kommer att minska.