Skip to main content
Recensioner Patapon 1+2 Replay

Patapon 1+2 Replay

Det har återigen blivit dags att bedriva ett lite mindre blodtörstigt krig tillsammans med en armé av enögda trumkämpar...
Jonas Mäki 15 juli 2025

I retrospekt betraktas ofta PSP som något av en flopp, men faktum är att den var oerhört framgångsrik och sålde bättre än både Game Boy Advance och Nintendo 3DS. Däremot hade PSP det tvivelaktiga nöjet att konkurrera med Nintendo DS, tidernas överlägset bäst säljande portabla format, vilket fick den att kännas som något av en loser - trots att det långt ifrån är en rättvis bild.

Hur det än är med den saken så berodde mycket av framgången på riktigt fina spel, ofta perfekt anpassade för formatet. Ett av dem var 2007 år mycket märkliga Patapon. Ett spel så bisarrt att jag 18 år senare direkt hör det rytmiska "Pata-Pata-Pata-Pon"-mantrat i mitt huvud när jag tänker på spelet. Därför såg jag såklart fram emot denna nyutgåva som ju dessutom innehåller uppföljaren.

Patapon 1+2 Replay känns som att lyssna på en gammal låt man inte hört på decennier, men ändå direkt minns exakt hur den går, med text och allt. Det rytmiska krigandet sitter bokstavligt talat i muskelminnet och designen är lika charmig som förr, och har motstått tidens tand på ett superbt sätt. Det här hade precis lika gärna kunnat släppas idag som ett kreativt och uppmärksammat indie från någon driven studio.

Två riktigt charmiga spel som spelmässigt faktiskt står sig väldigt väl.

Patapon har ett lika enkelt som briljant grundkoncept där mitt jobb är att agera gudalik general åt en liten armé av enögda trumkrigare (tänk stiliserade versioner av Mike Wazowski från Monsters Inc). Varje kommando utförs genom rytmiskt knapptryckande som kombineras för att få dina små soldater att agera. Ett tämligen unikt gameplay som fortfarande sticker ut än idag, och inget annat spel har riktigt lyckats kopiera det. När saker och ting verkligen stämmer och man delar ut sina kommandon med perfekt rytm är det verkligen som att uppnå något slags zen-läge.

Patapon 1 och 2 påminner mycket om varandra, men den andra delen är märkbart bättre tack vare ett större speldjup med bland annat hjälteenheter, mer innehåll och möjlighet att optimera dina trupper. Att få två spel till priset av ett är såklart inte fy skam. Det betyder att vi kan gotta oss åt massor av innehåll att njuta av till det medryckande soundtracket som levererar en märklig blandning av barnkörer, stamtrummor och japansk techno.

Du får vara beredd på att ljudsynken är svår att få till så bra som den borde vara i en titel som denna.

Replay-versionen till Switch 2 rullar på i stabila 60 bilder per sekund och ser fortfarande utmärkt ut med HD-skarpa siluetter och en färgpalett som poppar lika starkt som förr. Däremot hade jag önskat att det funnits lite nya funktioner. Visserligen finns justerbar svårighetsgrad, diverse mindre "quality of life"-förbättringar, men i övrigt är spelen i princip orörda. Inga extra menyer med trivia, konceptskisser eller ens en musikspelare (vilket hade varit en no-brainer här). Det är en rak konvertering med puts - men utan kärlekspaketet vi ofta ser i moderna samlingar. För fans som spelat dessa titlar flera gånger tidigare, finns helt enkelt inget nytt att upptäcka. Dessutom... var är Patapon 3?

Det stora problemet är tajmingen. PSP-spelet lirades på en inbyggd skärm och alla hade exakt samma. Nu har alla olika TV och Switch möjliggör dessutom att man ofta byter TV - eller spelar bärbart (och då på någon av de många Switch-skärmarna alternativt Switch 2). Det finns visserligen ett lag-verktyg, men det är inte alls intuitivt och jag tycker inte riktigt att det blir helt bra... och förvärras dessutom ytterligare om du kopplar in trådlösa Bluetooth-lurar i mixen som kommer med sin egen fördröjning. Jag upplever därför inte att jag får riktigt samma kontroll på mina rytmiska krigare, och då hjälper det inte att de är världens sötaste.

En gedigen samling som dock hade förtjänat lite mer kärlek.

Så ska du köpa Patapon 1+2 Replay? Jag tror det beror på vad du är ute efter. För mig som spelade originalet flitigt när det begav sig, är det initialt en härlig kompott, även om jag hade glömt hur mycket grind det är att komma vidare från vissa banor. Att inte få något nytt gör dock att intresset faller fortare än jag hade trott, och rekommendationen beror därmed helt enkelt på hur mycket du älskar Patapon. Har du däremot inte spelat det tidigare och vill ha något riktigt mysigt att spela kortare perioder, kanske under en resa eller liknande, så kan det mycket väl vara precis vad du letat efter.

7
Bra av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Två klassiker i ett paket, snyggt och stilrent, fortfarande helt unikt, ljuvlig musik, mycket intuitivt, charmigt till tusen
Nackdelar Input lag, knappt några extrafunktioner, inget bonusmaterial, Patapon 3 saknas
Nätverksbetyg Genomsnitt över 22 Gamereactor-utgåvor
7,0 spridning 7–8
Gamereactor Korea 7
Gamereactor 7
Gamereactor Sverige 7
Gamereactor Norge 7
Gamereactor Suomi 8
Gamereactor Deutschland 7
Gamereactor España 7
Gamereactor France 7
Gamereactor Italia 7
Gamereactor Nederland 7
Gamereactor Portugal 7
Gamereactor Polska 7
Gamereactor Česko 7
Gamereactor Ελλάδα 7
Gamereactor Türkiye 7
Gamereactor 中国 7
Gamereactor 日本 7
Gamereactor Asia 7
Gamereactor Việt Nam 7
Gamereactor Philippines 7
Gamereactor România 7
Gamereactor عربي 7
Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
7
Bra Nätverksbetyg över 22 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare SAS
Utgivare Bandai Namco
Premiär 11 juli 2025
Genre Music, Strategy
Plattformar
Nintendo Switch PS5 PC
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.