Skip to main content
Gamereactor Esports Counter-Strike 2
Esports

Köln kommer att expandera till en Counter-Strike 2 Major för sitt evenemang 2026

"Counter-Strikes katedral har välsignats."
Ben Lyons Senior Editor 7 augusti 2025

ESL har meddelat att man för säsongen 2026 Counter-Strike 2 kommer att utöka och utveckla sin årliga Köln-baserade turnering och övergå från en IEM-turnering i slutet av juli/början av augusti till en massiv Major som kommer att äga rum i juni månad.

Japp, vi kommer inte bara att få IEM Köln 2026, utan det kommer att vara IEM Cologne Major, allt i ett försök att fira ett decennium av värdskap i den tyska staden. Den kommer att innehålla 32 av de bästa lagen från hela världen och kommer att se en prispott på 1,25 miljoner dollar till hands, med all action som händer på LANXESS arenan i staden mellan 2-21 juni.

På tal om att fira ett decennium på Cathedral of Counter-Strike med en Major, har ESL FACEIT Group:s chef för spelsystem, Marc Winther, sagt: "IEM Cologne har etablerat sig som en hörnsten i konkurrenskraftig Counter-Strike, där varje upplaga innehåller de bästa lagen, oöverträffad energi och den bästa publiken. Att ta majorn tillbaka till Köln efter ett decennium är en hyllning till allt som IEM Cologne står för. Med en extra dag av livetävlingar och fler sätt att få kontakt med fansen ser vi fram emot att göra det oförglömligt för Counter-Strike-communityt."

Kommer du att titta på Cologne Major nästa år?

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 372 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.