Sony har tagit bort chatbot-förhandlingen från Eurogamer-återbetalningsprocessen, vilket gör det mycket enklare för oss spelare att få tillbaka pengarna när det handlats något som inte håller måttet.
Tidigare, när man gick in på återbetalningssidan, möttes man av en chatbot och var tvungen att förhandla med en AI för att få återbetalningen godkänd. Nu finns ingen mellanhand, utan du trycker helt enkelt på de tre små prickarna uppe till höger i Playstation Store för att hitta din transaktionshistorik.
Därifrån kan du se tidigare köp och begära återbetalning. Enligt Eurogamer är villkoren för återbetalning dock oförändrade. En återbetalning är bara giltig inom 14 dagar från köpet, och du får inte ha laddat ner eller spelat spelet. Om det är trasigt kan du dock ibland kringgå dessa krav, som med Cyberpunk 2077 och MindsEye.
