Efter fyra säsonger är det slutspökat för Creepshow. Shudder har enligt uppgifter valt att inte förnya serien, vars senaste avsnitt sändes i oktober för två år sedan. Officiellt har streamingtjänsten ännu inte kommenterat nedläggningen, men en källa nära produktionen hävdar att serien redan från början var planerad att avslutas efter fyra säsonger. Om detta påstående faktiskt stämmer eller bara är ett sätt att försöka skönmåla situationen lär vi aldrig få veta - men för fans som följde Creepshow och uppskattade, precis som den var - är det ändå en stor förlust.
Creepshow bjöd på en salig blandning av kusliga, blodiga och ofta lekfulla historier med både rutinerade veteraner likväl som gröna kreatörer bakom kameran. Joe Lynch, David Bruckner och producenten Greg Nicotero själv har alla bidragit likväl som manus av genretitaner som Stephen King, Joe Hill och Dana Gould. Även ensemblen av skådespelare var imponerande: Giancarlo Esposito, Adrienne Barbeau, Molly Ringwald, Jeffrey Combs och David Arquette var bara några av de som hann dyka upp bland de makabra små berättelserna.
Så vad väntar härnäst för oss skräckfanatiker? Den tredje säsongen av Monster på Netflix dyker ju upp inom kort, med Ed Gein i fokus. Vilket säkerligen kommer att bli köttigt och fint.
Tittade du på Creepshow och vilka skräckserier ser du fram emot härnäst?
