I helgen är Davis Cup tillbaka med fler kvalmatcher och gruppspelsmatcher. Oavgjorda matcher under de kommande dagarna inkluderar Nederländerna mot Argentina, Australien mot Belgien, USA mot Tjeckien, Danmark mot Spanien och Kanada mot Israel. Matchen kommer att äga rum nu på fredag och lördag den 12 och 13 september i Halifax, Nova Scotia, och på grund av säkerhetsproblem valde Tennis Canada att matchen kommer att äga rum bakom stängda dörrar. Det kommer inte heller att finnas någon media.
Detta kommer efter att mer än 400 idrottare, akademiker och författare från Kanada i ett undertecknat brev bett om att matchen ska ställas in.
Det kanadensiska tennisförbundet tyckte att beslutet var "en besvikelse", men "det enda sättet att både skydda de inblandade och bevara själva evenemanget." Biljetterna hade redan sålts och köparna kommer att få pengarna tillbaka. "Ungefär 1 500 biljetter per dag återbetalas", säger en talesperson för Tennis Canada (via ESPN). "Som en icke vinstdrivande aktör utvärderar vi fortfarande de ekonomiska konsekvenserna av detta beslut, men det är tydligt att det kommer att resultera i en betydande intäktsförlust för oss".
Det internationella avvisandet av Israel för deras folkmord mot Gaza har vuxit, och även om Israel inte har uteslutits från någon tävling, riktar demonstranterna ofta in sig på tävlingar där israeliska lag eller idrottare äger rum, som fotbollsmatchen mellan Italien och Israel och, mest anmärkningsvärt, cykelloppet Vuelta a España.