Domare är ofta den mest kontroversiella "spelaren" i en fotbollsmatch, och de kan aldrig göra alla nöjda. I Spanien debatteras det nästan varje vecka om huruvida domarna gynnade det här laget och hindrade det laget, där alla klubbar deltog. Och även med VAR och alla tekniska framsteg händer misstag fortfarande och är oundvikliga.
Som sådan har den spanska domarkommittén (CTA) tillkännagett en ny åtgärd för att försöka lugna de argaste fansen och åtminstone öka transparensen. Varje torsdag kommer de att släppa en video som förklarar de mest kontroversiella domarbesluten som fattats i LaLiga EA Sports, LaLiga Hypermotion (första och andra divisionen) och LaLigaF varje matchdag, med den första videon som släpps idag, den 11 september.
Dessa pjäser kommer att beslutas av en rådgivande kommitté utanför CTA, och videorna är "resultatet av reformprocessen och det arbete som utförs av CTA med sin nya styrelse, baserat på de vägledande principerna om öppenhet, enhetliga kriterier och objektivitet."
Ett mål av Ferran Torres från FC Barcelona borde ha dömts bort
Bland de pjäser som diskuteras i videon pratar de om två kontroversiella pjäser som rör FC Barcelona och Real Madrid. Först borde ett mål av Ferran Torres från Barcelona mot RCD Mallorca "ha dömts bort", säger domarna, eftersom Mallorca-spelaren Raíllo låg på marken efter att ha blivit träffad i huvudet av bollen. "Vid misstanke om hjärnskakning ska domaren stoppa spelet omedelbart så att spelaren kan behandlas", vilket innebär att målet inte borde ha räknats. "Den här pjäsen påminner oss om att fotbollsspelarens säkerhet kommer först, sedan allt annat", sa de.
Men ett annat kontroversiellt mål som Arda Guller inte gjorde för Real Madrid mot Oviedo dömdes bort med rätta av handbollen, insisterar domarna.