När vi tänker på spelare som borde ha vunnit Ballon d'Or, men aldrig gjorde det, är ett namn som dyker upp hela tiden Neymar Jr. Den brasilianska anfallaren hade kvaliteten för att bli en flerfaldig trofévinnare, men drabbades av "förbannelsen" att spela samtidigt som Lionel Messi och Cristiano Ronaldo, som vann alla utmärkelser under Neymars storhetstid.
I går kväll gavs Ballon d'Or till Ousmane Dembélé, som han aldrig sammanträffade: när Neymar lämnade Barcelona 2017 för att gå med i Paris Saint-Germain gick Dembélé till Barcelona. 2023 lämnade Dembélé Barcelona för PSG, och samtidigt lämnade Neymar PSG för Al-Hilal.
På en Instagram-kommentar gratulerade Neymar inte Dembélé, utan pratade istället om Raphinha: "Raphinha vid 5 är ett stort skämt", sa han (via SportsBible) och beklagade den position som hans landsman avslutade.
För många kunde Raphinha ha varit en kandidat till Ballon d'Or, men han lyckades inte ens ta sig in i topp 3 och slutade bakom Lamine Yamal (tvåa), Vitinha (trea) och Mohamed Salah (fyra). Dembélé gjorde 35 mål och 16 assist, medan Raphinha bidrog med 56 mål i alla tävlingar.
Förra året försvarade Neymar också sin lagkamrat från "Canarinha", Vinícius Jr., när han slutade tvåa bakom Rodri.