Skip to main content
Gamereactor Lifestyle
Lifestyle

Konserter är för dyra, säger Ticketmaster-chefen

Live Nations VD Michael Rapino (som har ett nettovärde på 997.1 miljoner dollar) verkar bara en smula ur kontakt.
Alex Hopley Editor UK 25 september 2025

Om jag hade en dollar för varje VD som har visat sig ha tappat kontakten med de ekonomiska kraven hos de flesta människor idag, skulle jag förmodligen ha tillräckligt med pengar för att själv inte ha koll på dem. Live Nations VD Michael Rapino har nyligen sagt att vi borde hoppa av glädje över konsertpriserna, eftersom de inte alls är lika dåliga som biljettpriserna för sportevenemang och har varit underprissatta under lång tid.

"Musik har underskattats", säger han till Vice. "Inom sport brukar jag skämta om att det är som en hedersutmärkelse att spendera 70 tusen kronor för en plats på Knicks courtside. De slår mig om vi tar 800 dollar för Beyoncé.

Rapino kommenterade också hur konserter från stora artister har blivit mer extravaganta på senare tid. "Kostnaden har gått upp", medgav han, innan han beskrev priserna som en "investering i upplevelsen". Återigen nämnde Rapino Beyoncé och hennes senaste Cowboy Carter-turné. "Det är en Super Bowl som hon arrangerar varje kväll. För 10 år sedan kunde det ha varit 10 lastbilar."

Ändå har priserna gått upp hejdlöst, och nu måste konsertbesökare också möta bots och scalpers som försöker driva upp priserna ännu mer, något som Ticketmaster konsekvent misslyckas med att bekämpa. Det finns billigare priser, men att se stora artister på topp för 50 pund eller mindre är nästan ovanligt (om du inte är Charli XCX tydligen, tack för den billiga biljettbästisen).

Rapino tycker ändå att vi ska vara nöjda med vår lott. "När man läser om att biljettpriserna går upp är det genomsnittliga konsertpriset fortfarande 72 dollar. Försök att gå till en Laker-match för det, och det finns 80 av dem. Konserten är underprissatt och har varit det under lång tid."

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2023 · 1 714 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.