Skip to main content
Gamereactor Recensioner Le Mans 24 Hours
Recensioner Le Mans 24 Hours

Le Mans 24 Hours

Infogrames bjuder på ett av världens mest klassiska tävling, det legendariska 24-timmarsloppet. Greppa ratten och sätt dig ordenligt , Le Mans är igång.
Thomas Tanggaard Filmbolag 12 maj 2003

Infogrames har fått en bra idé , något som de ifjol testade på PC spelarna och tidigare i år på Dreamcast. Uppenbarligen har resultatet från de två vitt skilda plattformarna varit tillfredsställande, för nu är en virtuell version av ett av världens mest prestigefyllda och omtalade billopp redo för en tur på PlayStation 2. Le Mans , bara namnet osar av traditioner, nattkörning och många andra bra historier. Under många årtionden den fasta vändpunkten för en lång säsong med motorsport , det ultimata testet av tålamod, uthållighet och fart, både för förare och tekniker. Nu är den legendariske banan redo att lägga asfalt under en handfull förväntningsfulla chaufförer, som alla har ett gemensamt mål: att komma längst under uthållighetstestet på 24 timmar. Det mest intressanta är dock att du kan bli en av dem...

Fransmännen bakom Infogrames med Bruno Bonell i spetsen har lämnat uppgiften med att utveckla Le Mans 24 Hours till PlayStation 2 i händerna på deras australiensiska programmerare i Melbourne Studios. De stod också bakom Dreamcast versionen, som under titeln Test Drive Le Mans begeistrade många. Nu har det tillkommit ännu fler godisbitar i paketet , och det hela är smakfull serverat för Sonys kundkrets.

Den utan tvivel mest uppseendeväckande featuren vi hittar i Le Mans 24 Hours är möjligheten att spela loppet i realtid. Det låter fullständigt vanvettigt att tillbringa så lång tid framför sin maskin, men om man funderar lite på saken ska upplevelsen inte undervärderas , och jämfört med att sitta passiv och se själva loppet, är det betydligt roligare att deltaga. Tack och lov finns också möjligheten att spela banan med accelererad tid, så man kan nöja sig med 10 minuters racing. Men 24 timmars versionen lockar fortfarande bland möjligheterna.

Men utöver denna helt unika feature bjuds det också på mer användarvänliga tilltag, och tillsammans lyfter de spelet uppåt på rankingstegen. Quick Race är snabbt och lätt att sätta sig in i, men det finns bara tillgång till fyra banor från spelets början. Det ska man naturligtvis ändra på, och ett par segrar hjälper betänkligt för mångfaldigheten. Man väljer bil inom traditionella kategorier som GT och Prototype, men från början finns bara tillgång till de GT versionerna. Nya bilar skaffar man genom att spela Championships.

Jämfört med Quick Race är Championships längre och mer krävande lopp. Man kör på olika nivåer, med början i "Rookie GT", en ganska beskedlig utmaning. Men efter ett par effektiva växlingar och några omkörningar så når man högre grader, och spelet låser upp bättre och bättre bilar. Det är med andra ord en ganska traditionell uppbyggnad för ett racingspel , och det är fortfarande ett otroligt effektivt system för att förlänga spelglädjen. I det omfattande Le Mans mode kämpar man inte bara mot jämnbördiga motståndare, utan bilar från alla kategorier.

Styrningen av bilen verkar förnuftig när man väl vant sig vid dens lite tunga och solida grepp i vägbanan. I torrväder är banorna riktigt bra att köra på, men när regnet sätter igång, och om man inte har tid till att gå in i depå och byta till bättre däck, så kan även de mest oskyldiga svängar förvandlas till lömska fällor. Depån är för övrigt ett taktiskt element i sig själv. Utöver det välanimerade depåfolket i aktion, väljer man själv när man kör in, och det finns tillräckligt med valmöjligheter för att ett fel ska få avgörande betydelse för ens slutgiltiga placering.

Urvalet är stort i Le Mans 24 Hours. Det finns massvis med bilar man kan få åtgång till, och alla är hämtade från den riktiga Le Mans serien. Det ökar spelets realism till en nivå där spelare utan större erfarenhet av Le Mans blir imponerade, medan äkta hardcore fans nog kan hitta ett fel eller två. Den omfattande utbyggnaden av spelet, som bara gradvis avtäcks genom spelarens prestationer i de olika disciplinerna, håller gott på spänningen, och skulle man tröttna på det stora arbetet kan man istället kasta sig ut i en duell mot en levande motståndare. Multiplayer delen fungerar nämligen alldeles utmärkt via splitscreen.

Grafiskt sett är spelet ganska detaljerad och njutbart, men man saknar en eller annan extra effekt för att bli riktigt imponerad. Tempot är passande utan att vara helt vilt, och spelet känns nästan lite för statiskt välfriserat. Jämfört med yrvädret Rumble Racing är Le Mans 24 Hours så präglat av att återskapa de rätta miljöerna och upplevelserna, att lite av den basala spelglädjen kan kännas bortglömd. Men i långa loppet kan Infogrames vara stolta över sin produkt , och med 24 timmars möjligheten är det upplagt för en riktig utmaning till den hårdaste inre kretsen av freaks. Greppa ratten och sätt dig ordenligt , Le Mans är igång.

Ytterligare betyg

Grafik
7 / 10
Ljud
7 / 10
Spelbarhet
8 / 10
Hållbarhet
7 / 10
7
Bra av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Bra spelkontroll, välgjord teknik
Nackdelar Kunde varit snyggare
Nätverksbetyg Genomsnitt över 2 Gamereactor-utgåvor
7,5 spridning 7–8
Gamereactor Danmark 8
Gamereactor Sverige 7
Fullständig profil 34 publicerade artiklar
7
Bra Nätverksbetyg över 2 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Infogrames
Testat på PS2
Genre Racing
Plattformar
PS2
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.