Marc Márquez må redan ha vunnit MotoGP-mästerskapet, men det är fortfarande fem Grand Prix kvar av säsongen. Hur förbereder sig den sjufaldige världsmästaren för resten av säsongen med vetskapen om att han redan har kronan, vilka andra mål kan han sträva efter? På presskonferensen inför Indonesiens GP i helgen fick han frågor om allt detta.
Márquez erkände att han kände sig "tröttare än någonsin" och att "att uppnå huvudmålet har sänkt adrenalinet". Han medger också att hans egen inställning har förändrats lite: "När jag vann för ett tag sedan och det var några tävlingar kvar, brukade jag säga till mig själv: 'Jag vill komma till nästa, attackera och vinna allt', men just nu har jag haft så mycket press under hela säsongen att jag bara vill njuta av det", Han citerar sitt huvudmål "att inte göra något dumt misstag": "När du uppnår ditt stora mål går adrenalinet ner och ibland har du inte samma koncentration."
Samtidigt säger han att han kommer att börja jobba inför säsongen 2026, "testa om, försöka leka lite med inställningarna".
Bland de fem sista tävlingarna för säsongen finns det två banor, Indonesien och Portimão, där han aldrig har vunnit. Dessutom, som Marca påpekar, kan han fortfarande uppnå sitt rekord på 13 segrar, efter att redan ha vunnit 11 lopp. "Vi får se, som jag sa, jag vill inte ha press på mig just nu".