Skip to main content
Lifestyle

Games Workshop avslöjar Norscan-förstärkningar för The Old World Chaos arméer

Om du gillar ditt kaos med mindre rustning och mer skägg, då är detta 50-delars arméförstärkningsset för dig.
Alex Hopley Editor UK 21 oktober 2025

När du tänker på Chaos i Warhammer's Old World tänker du förmodligen på massiva demoner, eller bepansrade krigare klädda i blodröda kappor och höljda i döden. Du kanske inte tänker på en bastant man med bar överkropp som svingar vad som ser ut som ett otäckt jordbruksredskap och täcker ett födelsemärke med en hjälm med horn.

Norscan raiders är dock lika viktiga för en Chaos-armé som alla andra pjäser, särskilt om du älskar billigare infanteri eller snabbt kavalleri. Games Workshop vet det också, vilket är anledningen till att de erbjuder en 50-manna förstärkningsarmé som är speciellt utformad för Chaos Marauders.

I lådan får du 40 Chaos Marauders och 10 Marauder Horsemen. Du kan anpassa dina Marauders med vapenalternativ och dela upp dem i antingen två 20-mannagrupper eller fyra 10-mannagrupper, var och en med sina egna ledarskapsalternativ. Från brutala banderoller till hudtrummor kan du utrusta dina rasande norrmän med vad du vill och hjälpa till att få ett brutalt slut på freden i den gamla världen.

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2023 · 1 714 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.