Vi har precis fått beskedet att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj reser till Sverige för att undersöka ett eventuellt försvarsexportavtal med statsminister Ulf Kristersson.
Besöket handlar bland annat om Saabs stridsflygplan Gripen och annan avancerad militär utrustning, vilket visar på ett växande intresse för att stärka Ukrainas flygförmåga.
Även om ingen konkret överenskommelse har bekräftats återspeglar diskussionerna en långvarig dialog mellan de två länderna om potentiell jetexport.
Vi vet också att ukrainska piloter redan har testat stridsflygplanet JAS 39 Gripen i Sverige, vilket banar väg för eventuella framtida leveranser.
Vad tycker du om detta? Om du vill veta mer information kan du naturligtvis göra det i inläggen nedan eller på följande länk. Go!