Ännu ett stort bakslag för FC Barcelona, som kommer att förlora en av, om inte deras mest värdefulla spelare just nu, Pedri. Mittfältaren, som hyllas som en av de bästa i världen på sin position, lider av en bristning i den distala biceps femoris-muskeln i sitt vänstra lår, meddelar klubben. Klubben angav ingen beräknad återhämtningstid, men det kan ta så lång tid som en månad, enligt de flesta medier.
Det betyder att han kommer att missa kommande Barça-matcher (mot Elche söndagen den 2 november, mot Club Brugge den 5 november, mot Celta Vigo den 9 november) och de två sista VM-kvalmatcherna för Spanien, mot Georgien och Turkiet, den 15 och 18 november. Efter landslagsuppehållet har Barça några av årets tuffaste matcher: mot Athletic Club (22 november) och Atlético Madrid (2 december) i LaLiga, och ett besök mot Chelsea i Champions League den 25 november. Det är omöjligt att veta nu om han kommer att vara tillgänglig då.
Pedro González har varit oumbärlig för laget och har varit med i alla utom en av Barças matcher med Hansi Flick, 72 av 73. Han missade bara en match förra säsongen, den 26 januari, på grund av magsjuka. Han har varit en startspelare i alla 13 Barça-matcher den här säsongen.
Han är också en nyckelspelare för Spaniens förbundskapten Luis de la Fuente, som har ringt honom varje gång. Totalt har Pedri spelat samtliga 49 matcher som finns tillgängliga sedan den 29 januari, inklusive åtta matcher mot Spanien.