Tidigare under månaden kunde vi rapportera att Helldivers 2-utvecklarna funderade kring hur de skulle få bukt med spelets filstorlek på PC. Förklaringen till den massiva skillnaden mellan PC/konsol ligger bland annat i att mycket data är dubbletter för att spelet ska ladda snabbare. Detta gör att filstorleken på PC ligger på dryga 140 GB mot konsolernas 35 GB.
Flaskhalsen här är just mekaniska hårddiskar och nu verkar det som att utvecklarna funderar på att slopa stöder för dessa. Vilket skulle innebära att spelet kräver en installation på en SSD för att fungera. Studiochefen Shams Jorjani fick följande fråga; "Have you guys studying the possibility of dropping HDD support completely? I know is hard but I believe people will understand." varpå Jorjani svarade; "Yes. Being looked into."
Utvecklarna har tidigare sagt att detta är ett problem som kräver en undersökning kring hur stor del av spelarbasen som kör spelet från en HDD. Så, det lär inte ske att spelet kräver en SSD inom någon snar framtid.

Än så länge kan folk med HDD spela Helldivers 2, men kanske inte i framtiden.