Torsdagen den 13 november 2025 firar Frankrike 10-årsdagen av attackerna i Paris 2015. Ceremonin kommer att äga rum i Jardin du Souvenir, Place Saint-Gervais (4:e arrondissementet) och är planerad att börja klockan 18.00 svensk tid.
För dem som inte kan närvara personligen kommer ceremonin att sändas live på France 2 och TF1. Dessutom kommer en gigantisk skärm på Place de la République (11:e arrondissementet) att göra det möjligt för allmänheten att följa hyllningen utomhus.
Evenemanget kommer att pågå i cirka 1 timme och 45 minuter och samla överlevande, offrens familjer, förtroendevalda och medlemmar av räddningstjänsten. Efter den officiella ceremonin kommer minneslunden att vara öppen från 20.30 till 23.00 för besökare som vill visa sin respekt.
För en historisk och rörande hyllning, lyssna på France 2 eller TF1 klockan 18:00 CET eller besök Place de la République för att se ceremonin live på den gigantiska skärmen. Dessutom, om du befinner dig utanför Frankrike, oroa dig inte. Du kan också följa med minnesceremonierna på nätet genom att klicka på följande länk. Go!

Paris attackerar minnesceremonier