Skip to main content
Gamereactor Nyheter World of Warships
Nyheter

Wargaming arrangerar julfirande i World of Warships och World of Warships: Legends

Ring in helgerna med ett urval av nya evenemang och tillägg till både PC- och konsol/mobil-varianterna av Wargamings multiplayerspel
Marcus Persson 1 december 2025

Sponsrat innehåll

Det är den gladaste tiden på året och Wargaming firar genom att bjussa på ett gäng juliga godsaker till både World of Warships på PC och World of Warships: Legends på konsol och mobil. De festliga Yule-Tide-uppdateringarna anländer nu i december och erbjuder en mängd olika sätt att tjäna in belöningar och föremål - alla med jultema. Vi samlat all viktig information nedan för att se till att du är redo att expandera din armada med nya skepp, befälhavare och mycket mer.

World of Warships bjuder på en oemotståndlig julkalender.

Låt oss inledningsvis fokusera på World of Warships till PC, där den stora grejen att hålla koll på är den adventskalender som erbjuds. Det innebär att alla som loggar in dagligen, från och med den 1:a december, kommer att belönas med ett nytt föremål varje dag. Detta drar igång med ett Tier IX-fartyg på dag ett, plus två Santa's Gift Containers och två kamouflage med jultema. Men utöver detta kan vi vänta oss en handfull andra överraskningar som går i julens tecken.

Men det är inte allt som Wargaming har förberett i år. Även Nordlyshavn Port återvänder och bjuder på ett festligt evenemang för spelarna att delta i. Premissen är enkel: varannan spelad match belönar dig med en juldekoration som du kan hänga i en julgran och dekorera det vintergröna trädet för att fira säsongen. Efter tio placerade dekorationer låses dessutom extra belöningar upp, och ännu fler när 24 stycken är upphängda. Och det finns ingen gräns för hur många dekorationer du kan tjäna ihop på en dag. Så du kan ta dig an eventet i den takt som passar dig själv bäst.

För den som är ute efter ännu fler godsaker kommer det även att finnas ett Festive Event-pass som pågår under hela december, vilket sträcker sig över två kapitel och erbjuder belöningar som Santa's Gift Containers, kamouflage samt till och med Tier VII-kryssarna Nurnberg '44 och Lanzhou.

Wargaming passar även på att utöka sitt julutbud i World of Warships med extra tillägg och en ny uppdatering som adderar fler skepp. Bland annat ingår den nya kartan Sunset Isles som tar spelare till Oceanien och fångar essensen och atmosfären från de avlägsna öarna nära Australien och Nya Guinea. Vilka var kända för att vara jaktmarker för japanska ubåtar under andra världskriget. Utöver detta tillkommer även Tier IX-slagskeppet Roussilon till Dockyard, samt ytterligare tematiskt innehåll såsom Steel Fleet och fortsättningen av Temporal Rift. Så även om du kanske har ont om tid under december så kommer det verkligen vara värt att logga in på World of Warships.

Santa City Port kommer till World of Warships: Legends

För de som spelar på konsol eller mobil, och håller till i World of Warships: Legends så kan vi skvallra om att även där har Wargaming preppat med massor av nyheter. Däribland Santa City Port och Merry Tokens, som används specifikt för att låsa upp dekorationer till hamnen, och se kommer det självfallet finnas unika säsongsbelöningar även här. Vilka man får tillgång till genom att slutföra aktivitetet. Du kan lägga till Frozen-kamouflage, Unfreezable Sam eller Andrew Brooks Commander Guises, Mystic Crates som belönar Special Edition-skepp som Aki och Marceau, och mycket mer till din samling - bara genom att i princip spela spelet som vanligt.

Dessutom får vi Merry Shipmas-kampanjen som erbjuder ett av två Legendary Tier-skepp (antingen amerikanska Rhode Island eller sovjetiska Sevastopol), plus vintervarianten av det paneuropeiska Orkan-jagarskeppet, tillsammans med en hel drös ytterligare godsaker. Och detta utan att ens nämna den nya tech-tree-linjen som introducerar tre nya Tier VI-VIII japanska hybridskepp - Ise, Suwo och Dewa - i early access, samt Legendary-skeppet Aki. Dessa kan erhållas via kistor som delas ut genom olika aktiviteter i uppdateringen gratis såväl som i butiken, och samtliga är utrustade med kraftfulla vapen som kan skaka om vilket slagfält som helst, vilket gör dem perfekta för de två nya War Tales-operationerna som till och med inkluderar ett uppdrag där man hjälper jultomten.

Kort och gott, detta är ett perfekt tillfälle att hoppa tillbaka in i World of Warships och World of Warships: Legends. Och om du dessutom letar inspiration till julklappar så kan vi tipsa om att Wargaming har en sprillans ny merchbutik, fylld av kläder, accessoarer, prylar och samlarobjekt - allt i nautisk stil. Så missa inte chansen att fira jul i World of Warships.

Fullständig profil 7 966 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.