Det hela gick väldigt snabbt senaste E3 när Sony inte bara utannonserade ett nytt Ratchet-spel, utan även deklarerade att det skulle släppas redan efter en månad och att det skulle vara nedladdningsbart. Visst, ryktena hade redan slagit till och ni som läser Gamereactor hade redan hört namnet, men ändå.
Ratchet & Clank: Quest for Booty är alltså ett nedladdningsbart spel och tänkt att fungera som en brygga mellan det senaste äventyret Ratchet & Clank: Tools of Destruction och ett kommande Ratchet-spel som utannonseras i detta nya miniäventyr. Idén är på pappret smått genialisk. Att ta en någorlunda populär spelserie och göra ett minispel av den utifrån en redan befintlig grafikmotor. Nästan så man önskar att fler följde detta exempel, kanske ett episodiskt Halo-äventyr eller varför inte något med Mario?
När jag börjar spela Ratchet & Clank: Quest for Booty inser jag dock mediets begränsningar. Det här är trots allt ett superbilligt och kort äventyr som inte alls är tänkt att vara ett fullödigt spel. Därmed sitter jag och känner att jag inte alls har lika kul i Ratchets sällskap som jag brukar ha. På bara tre timmar rusar man igenom äventyret och då hade jag ändå gjort allt och uppgraderat alla vapen. Tre timmar. Äventyret hann knappt ens börja.
Nu är tre timmar absolut ingen skam för ett spel som kostar en bråkdel av vad ett vanligt Playstation 3-spel brukar, och dividerar man ett fullprisspel med antal spelade timmar är dessa tre kanske rent av ganska generösa. Men ändå. Nu saknas stora delar av den galna vapenarsenal vi är vana vid, informationen är knapphändig, humorn hinner inte komma igång och det finns bara något enstaka riktigt wow-moment som jag kommer minnas som något extra njutbart.
Vilket är synd på ett så tufft koncept som Ratchet & Clank: Quest for Booty ändå har med rymdpirater och sjörövare som kör med ett härligt tugg, medan Ratchet själv flänger runt och letar ledtrådar som kan leda honom till försvunne Clank. Banorna är dessutom lite av en återgång till tidigare delar i serien med mer precisionshoppande och minde skjutande, vilket i grund och botten är något jag uppskattar.
Den stora grejen är att man denna gång kan påverka objekt i sin omgivning, oftast för att göra vägar framkomliga för Ratchet. Ett kul koncept som under de tre timmarna dock används på tok för lite, och först i slutet verkligen visar vilken potential det faktiskt finns. Jag hoppas att denna möjlighet vidareutvecklas till nästa Ratchet-spel och inte bara glöms bort.
Grafiskt är Ratchet & Clank: Quest for Booty baserat på Tools of Destruction, vilket märks tydligt. Samtidigt som det på bilder ser aningen bättre ut, har det i realiteten lite fler slarvmissar än man är van vid från Ratchet-serien och banorna är inte riktigt lika genomarbetade. Men bland nedladdade spel håller det ändå en klass för sig och animationerna är fantastiska.
Trots min besvikelse över det andra Ratchet-spelet jag inte riktigt fastnat för (det första var Ratchet: Gladiator), får jag försöka undvika att jämföra detta med fullprisspel eftersom det helt enkelt inte är ett fullprisspel. De tre timmarna (två timmar och 50 minuter för att vara exakt) spelet varade känns dock ändå lite i kortaste laget, men sammantaget är det ett gott köp även om Ratchet & Clank: Quest for Booty som sagt inte lever upp till sina förlagor.
Ytterligare betyg
- Grafik
- 8 / 10
- Ljud
- 8 / 10
- Spelbarhet
- 7 / 10
- Hållbarhet
- 4 / 10