Europeiska unionen, Frankrike och Tyskland har kritiserat USA:s visumförbud som införts mot europeiska personer som är involverade i kampen mot hat och desinformation online, och kallat åtgärden för hot och ett angrepp på yttrandefriheten.
Trump-administrationen förbjöd på tisdagen fem europeiska medborgare, inklusive den tidigare EU-kommissionären Thierry Breton, och anklagade dem för att arbeta för att censurera yttranden eller orättvist rikta in sig på amerikanska teknikföretag. Breton var en av huvudarkitekterna bakom EU:s Digital Services Act (DSA), lagstiftning som syftar till att tvinga onlineplattformar att bekämpa olagligt innehåll.
Bryssel sade att man "starkt fördömer" förbuden och varnade för att man kan reagera "snabbt och beslutsamt" för att försvara sin regulatoriska autonomi. En talesperson för Europeiska kommissionen betonade att yttrandefrihet är ett kärnvärde som delas av både Europa och USA.
EU, Frankrike och Tyskland
Frankrikes president Emmanuel Macron sade att åtgärderna utgör "hot och tvång" med syfte att undergräva Europas digitala suveränitet, och tillade att DSA antogs genom en demokratisk process för att säkerställa rättvis konkurrens och göra det digitala utrymmet säkrare.
Tysklands justitieministerium sade att förbuden mot två tyska aktivister var oacceptabla och avvisade USA:s påståenden om att Europas digitala regler utgör censur. "Reglerna för hur vi lever i det digitala rummet i Europa bestäms inte i Washington," sade de.
Tvisten följer på nyligen genomförda EU-åtgärder mot amerikanska teknikföretag, inklusive en böter som ålagts Elon Musks X-plattform, och belyser ökande transatlantiska spänningar kring yttrandefrihet, reglering av Big Tech och digital styrning.