Idag har den nya realityserien Shaolin Heroes premiär på SVT Play - och det verkar vara en minst sagt intressant start på tv-året. I programmet lämnar sju välkända svenska män sina vanliga liv för att tillbringa tolv dagar i det uråldriga Yongmunsa-templet i Sydkorea där de tränas i kung fu, meditation och Shaolin-disciplin under två legendariska mästares ledning.
Deltagarna - från entreprenörer och artister till kockar och före detta fotbollsproffs - får slänga ifrån sig klockor, mobiler och bekvämligheter för att möta både kroppsliga och mentala utmaningar. Serien lyfter frågor om vad verklig styrka, självinsikt och personlig utveckling egentligen betyder i en tid där yta ofta får stå i fokus.
Shaolin Heroes har premiär på SVT Play idag och på SVT1 den 4 januari, med nya avsnitt varje vecka under de kommande åtta veckorna.
Kommer du att spana?

Hadouken?