Ett i mångas ögon ganska obskyrt Star Wars-spel har plötsligt blivit stekhett på andrahandsmarknaden. Fysiska Playstation 4-kopior av Star Wars Racer Revenge — en remastrad version av det klassiska racingspelet — har på kort tid sett sina priser skjuta i höjden.
Där spelet tidigare kunde säljas för mellan 30 och 60 dollar ser man nu exemplar listas för flera hundra, med vissa annonser närmare 400 dollar.
Anledningen är tvådelad. Först och främst har det tillverkats i knappt 10 000 exemplar av Limited Run Games, vilket så klart bidrar till de högre priserna. Men den andra är att spelet kopplats till ett nytt, ännu icke offentligt jailbreak-exploit för Playstation 4 och Playstation 5. Vilket alltså gör det gult värt för hackare.
Än så länge är uppgifterna dock obekräftade och bör klassas som rykte. Men har alltså varit anledning nog att se spelets värde rusa.
Äger du Star Wars Racer Revenge?